חוק: בכל ארוחה אשתמש באדום, בלבן, בירוק, בשחור ובצהוב

מייקל פולן מפרסם היום בניו יורק טיימס טור דעה שמבוסס על הספר שלו, שעוסק בחוקי אכילה, כלומר מה אנחנו מגדירים אוכל, מה אנחנו מרשים לעצמנו לאכול, ומה אנחנו אוסרים על עצמנו לאכול. פולן טוען שם כי יותר מהכל, חוקי האכילה שאנשים יוצרים לעצמם, משקפים את הדעה התרבותית הקולקטיבית שלנו על אוכל ועל הסכנות הטמונות בו, ולא את הישגי המדע והנדסת המזון או עובדות בדוקות כלשהן. בין היתר, מפרסם פולן את 20 תגובות הגולשים החביבות עליו, שקיבל לאחר שביקש מהגולשים לספר לו מה הם חוקי האוכל שלהם. אחת מהתגובות כל כך יפנית ומהממת, שאני חייבת להביא אותה לפה.

כותבת יוקארי סאקאמוטו:
אני חיה ביפן ואני עוקבת אחר החוקים הפשוטים האלו בהכנת כל ארוחה: גו הו – יש לשלב חמש דרכי הכנה שונות (אוכל מאודה, ירקות מבושלים, טופו מטוגן, ירקות מוקפצים, דג נא וכו'). גו שיקי – יש להשתמש בחמישה צבעים (אדום, לבן, ירוק, שחור, צהוב). גו מי – יש לתת ביטוי לחמישה טעמים (מתוק, חמוץ, מלוח, מריר, חריף). אלו אמנם נשמעים חוקים שיוצרים הרבה עבודה, אבל למעשה הם מאד קלים ועוזרים בתכנון התפריט ובקניות.

אחר כך מתפלאים שלהם יש בנטו וסטייל ולנו יש סנדוויץ עם גבינה לבנה ואת שרוליק.

3 תגובות בנושא “חוק: בכל ארוחה אשתמש באדום, בלבן, בירוק, בשחור ובצהוב”

  1. מקסים! (גם הפוסט, גם הבלוג בכלל)
    רק הייתי שמחה אם היא היתה מפרטת (לטובת כל הלא-יפנים בעולם) איך זה בדיוק *עוזר* בתכנון התפריט והקניות, כי אני חושבת שבבואי לתכנן מה לאכול היום, יותר פשוט לחשוב "רגע, יש לי במקרר עלי בייבי ועגבניות שרי, נקנה אבוקדו ונדפוק סלט ירוק מושקע" מאשר "יש לי ירוק, אדום ונקנה עוד סוג של ירוק, ואז מה עם הצהוב והלבן והשחור? מבחינת הטעמים אני מסודרת, יש הכל, אבל שיט, גם לאדות, גם לטגן, גם להקפיץ וגם לבשל – כל זה לארוחת ערב אחת קטנה? יאללה, מה רע בסנדוויץ עם גבינה לבנה? ברוך שלא עשאני יפנית:)

  2. הילי, אינני יפנית, כמובן. ואין לי מושג למה היא אמרה את זה. אבל אני חושבת שזה עניין נרכש. כמו שאת יודעת שאבוקדו הוא המצרך החסר לסלט ירוק משוקע, היא יודעת ששחור זה הצבע שיאזן את הארוחה שהיא מתכננת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *